Dn. 28 października br. odbyło się Międzysektorowe Forum Biznesowo- Społeczne w  Kwidzyńskim Parku Przemysłowo- Technologicznym przy organizacji Nadwiślańskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu oraz Fundacji „M.A.P.A. Obywatelska”. Całe wydarzenie miało na celu zainspirowanie się dobrymi rozwiązaniami współpracy pomiędzy różnymi sektorami. Zaproszeni gości to przedstawiciele samorządów, biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Na początku spotkania Pan Piotr Stec- Prezes Fundacji „M.A.P.A. Obywatelska” oraz Elżbieta Mazur- Koordynatorka Merytoryczna Projektu NOWES, przywitali gości krótką zapowiedzią. Pani Elżbieta podkreśliła wartość ekonomii społecznej, jej  roli w aktywizacji zawodowej i budowaniu misji społecznej. Pan Piotr zachęcił do wysłuchania wystąpień prelegentów i zapowiedział każdego z nich. Przywitał gości także wiceburmistrz Kwidzyna, Pan Piotr Widz.

Pierwsze wystąpienie dotyczyło Sopockiego Budżetu Obywatelskiego, co było wstępem do warsztatu z „Partycypacji w Sopocie”. Panie- Katarzyna Alesionek (Urząd Miasta Sopotu) oraz  Aleksandra Gosk (Rada Miasta Sopotu) opowiedziały o historii rozwoju Sopockiego Budżetu Obywatelskiego, przedstawiły na slajdach rezultaty działań na przełomie ostatniej dekady. Duże znaczenie nadały procesowi angażowania lokalnej społeczności w sprawy obywatelskie, istocie  głosu mieszkańców i organizowaniu spotkań w przestrzeni miejskiej.

Drugim prelegentem był Pan Tomasz Smorgowicz przedstawiający temat „Społecznej Odpowiedzialności Biznesu” nawiązując do swoich początków działań w tym obszarze. Pan Tomasz zwrócił uwagę na trzy czynniki ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizacji, a mianowicie: człowiek, ekonomizacja czasu oraz konieczność symbiozy. Wskazał m.in. na istotę budowania łączności, współpracy dążącej do trwałości relacji oraz na znaczenie efektywności, w tym na umiejętność osiągania większej efektywności w coraz krótszym czasie.

Trzeci panel to wystąpienie Pana Łukasza Waszaka z Centrum Opus w Łodzi. Pan Łukasz  skupił się na wątku współpracy organizacji samorządowych z pozarządowymi. Wyjaśnił wiele istotnych terminów, m.in. czym są „mikrowsparcia”, co to są „mini zakupy”  i „mikrogranty”, jak działa „Fundusz Sąsiedzki” odnosząc się do dobrych praktyk i aspektów prawnych, na jakie warto zwrócić uwagę.

Ostatnim wystąpieniem zamykającym listę szkoleniowców, była prezentacja Pani Izabeli Końki- Kołodziejczyk o zmianach podatkowych czekających różne grupy społeczne od początku przyszłego roku. Pani Iza przedstawiła na prezentacji  obszary zmian podatkowych,  które będą dotyczyć założeń Polskiego Ładu, wskazała na zmiany głównie w obszarze podatków dochodowych i zachęciła do udziału w swoim warsztacie aby poszerzyć wiedzę.

Po przerwie na networking i poczęstunek, uczestnicy udali się na warsztaty, które były prowadzone przez ww. prelegentów.  W części pierwszej można było wziąć udział w panelu tj. „Mikrowsparcia w gminie jak tworzyć programy finansowe zachęcające mieszkańców do aktywności lokalnej” – Łukasz Waszak, Centrum OPUS, Łódź; “Partycypacja w Sopocie” – Katarzyna Alesionek (Urząd Miasta Sopotu), Aleksandra Gosk (Rada Miasta Sopotu); „Zmiany Podatkowe w 2022” – Izabela Końka-Kołodziejczyk.

W drugiej części uczestnicy mieli okazję posłuchać Pana Tomasza Smorgowicza nt.  społecznej odpowiedzialność biznesu.

– Różna tematyka tego dynamicznego spotkania była na tyle atrakcyjna, że uczestnicy wychodzili niezwykle zadowoleni z poziomu przedstawionego przez prelegentów i zrealizowanych warsztatów – zauważa Paweł Cywiński, prezes ZP PSL – Dzięki bezpośredniej rozmowie z Katarzyną Alesionek mogłem poznać jak wygląda budżetowanie obywatelskie i konsultacje społeczne w innych samorządach Pomorza.

W trakcie trwania Forum, swoje stoiska miały podmioty ekonomii społecznej wspierane przez NOWES. Można było spotkać przedstawicieli  Fundacji: Pi Jar z Sercem, Heksa oraz Kooperatywa Żuławska Eko- Box i zapoznać się z oferowanymi produktami oraz usługami, a także dokonać ich zakupu.

Na koniec wydarzenia odbyło się losowanie nagród wśród uczestników Forum. Nagrody to przeznaczone na ten cel produkty ww. podmiotów ekonomii społecznej. Każdy przybyły przedstawiciel Fundacji miał okazję zareklamować swoje działania i zachęcić  do zapoznania się z ofertą podmiotu.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i rozmowy, wymianę doświadczeń zarówno w kuluarach, jak i podczas warsztatów. Do zobaczenia na kolejnym wydarzeniu!

 

 

 

Skip to content